Co w naszym przedszkolu jedzą dzieci?
Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju małego dziecka. To co jemy wpływa na nasze samopoczucie oraz pracę naszego organizmu. Musimy pamiętać, że nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie kształtują późniejsze wybory.
Biorąc pod uwagę to, że dzieci znaczną część dnia przebywają w przedszkolu czujemy się odpowiedzialni nie tylko za ich rozwój intelektualny, ale również fizyczny, który w dużej mierze uzależniony jest od prawidłowego odżywiania. Dbamy o to, aby dieta dzieci była zrównoważona, różnorodna i odpowiednia dla wieku.
Produkty potrzebne do przygotowania posiłków są naturalne, świeże, wyselekcjonowane, bez konserwantów, wysokogatunkowe. Unikamy kupowania gotowych, przetworzonych produktów.
W codziennym menu pojawiają się owoce i warzywa, podawane są one do każdego posiłku. Na drugie śniadanie dzieci dostają sok (świeżo wyciskany oraz tłoczony, bez cukru). Pieczywo żytnie i razowe jest podstawą kanapek podawanych na śniadanie lub podwieczorek. W jadłospisie planujemy ryż brązowy, różnego rodzaju kasze oraz makarony pełnoziarniste. Potrawy mięsne najczęściej są w postaci gotowanej, duszonej lub pieczonej. Dając dzieciom wybór, do obiadu podajemy jednocześnie 2 zestawy warzyw - gotowane (np. marchewka, fasolka, kalafior, groszek) oraz surówki (warzywno-owocowe), które w codziennym menu pojawiają się sezonowo.
Ograniczamy spożycie soli, a dla podniesienia walorów smakowych przygotowywanych potraw wykorzystujemy odpowiednio dobrane przyprawy.
Gotujemy owsiankę i kaszę jaglaną. Przygotowujemy wielosmakowe serki, pasty jajeczne, z soczewicy i ciecierzycy oraz pasty z ryb. W przygotowywanych potrawach unikamy nie tylko soli, ale i cukru. Nie podajemy słodyczy typu batoniki, słodkie bułeczki, ciasteczka, herbatniki. Jedyną „słodkością” jest domowe ciasto pieczone przez panie kucharki.
Dużą wagę przywiązujemy również do formy w jakiej podawane są nasze potrawy, aby były nie tylko wartościowe i odżywcze, ale również smaczne oraz apetycznie wyglądały.
W naszym przedszkolu już od wielu lat podejmujemy szereg działań mających na celu propagowanie wśród dzieci i rodziców prawidłowych z punktu widzenia dietetyki postaw i nawyków żywieniowych. Bardzo pomocne okazują się tutaj projekty edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania oraz coroczne festyny rodzinne, podczas których zachęcamy do degustacji przepysznych i zdrowych potraw.
Prosimy również pamiętać, że dzieci czasem nie mają ochoty na jakiś posiłek, to zupełnie naturalne. Wynika to z indywidualnych preferencji. Na ilość zjadanego jedzenia ma również wpływ całe mnóstwo czynników: nastrój, zmęczenie, przebyta aktywność fizyczna, aktualny stan zdrowia itd. Wszystko to sprawia, że jednego dnia to samo dziecko jest w stanie zjeść z apetytem pięć posiłków, a dwa dni później upiera się przy suchej bułce i mleku